Tokajské pivnice

  • Post category:Víno

Kto raz okúsil čaro jedinečných tokajských pivníc, navždy si bude chcieť pripomínať tento svoj zážitok dúškom kvalitného tokajského vína i v teple svojho domova v kruhu rodiny, či pri príjemnom posedení s priateľmi.

Aby tokajské vína získali svoju komplexnosť, okrúhlosť a typickú „chlebovinku“, musia vyzrievať v malých dubových súdkoch v hlbokých tufových pivniciach, z ktorých pôvodné dýchajú riadnym dúškom histórie. Väčšina pôvodných tokajských pivníc je totiž ešte z čias tureckých vojen v 16. – 17. storočí, kedy boli dobudované ako úkryty ľudí a majetku pred lúpežnými vojskami.

Tokajské pivnice – CladosporiumSláva tokajských pivníc nezaostáva za slávou tokajských výberov. Legendárne labyrinty ukrývajú desať až storočné poklady tokajských vinohradníkov. V pivnici neobmedzene vládne čierna pivničná pleseň – Cladosporium cellare, ktorá žije z výparov vína a alkoholu. Žije tak v krásnej symbióze s tokajským vínom. Pri návšteve v tokajskej pivnici nesmiem zabúdať, hlavne v horúcich letných mesiacoch, že teplota v pivnici je 10°C a relatívna vlhkosť okolo 90%.