Región Tokaj

  • Post category:Víno

Región Tokaj je geograficky uzatvorená oblasť vinohradníctva a vinárstva v povodí rieky Bodrog, na severe ohraničená Zemplínskymi vrchmi, vrchom Rozhľadňa (469m) a na juhu v Maďarsku ohraničená sútokom riek Tisa a Bodrog.

Je historickou aj teritoriálnou súčasťou veľkého tokajského regiónu, ktorého väčšia časť sa rozprestiera na území Maďarska (cca 5 000 ha). Na Slovensku je zákonom delimitovaných 907 ha v okolí obcí Vynohradníckych obcí Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa, Čerhov, Slovenské Nové mesto, Viničky, Bara, Černochov a obcí Nárazníkovej zóny Tokajskej oblasti Ladmovce Borša, Zemplína.

Aj keď sa jedná o plošne najmenšiu slovenskú vinohradnícku oblasť, je zároveň aj oblasťou najvýnimočnejšou, plnou unikátov, ktoré nenájdete nikde inde.

Tokajský vinohradTokajský región patrí k najdôležitejším vinárskym regiónom sveta v kategórii sladkých vín. Tokajské je prirovnávané k slávnej francúzskej (sub)oblasti Sauternes. Kde sa rovnako produkujú prirodzene sladké, dlhoveké moky – na rozdiel od podobne dlhovekých, avšak „neprirodzených“ sladkých vín, ako napríklad Portské. Tokajské vína boli stáročia slávne v európskych kráľovských dvoroch, k ich fanúšikom patrili ruskí cári alebo najslávnejší francúzsky kráľ, Ľudovít XIV.

Len tu, na kamenistých úbočiach staručkej sopky, ktoré prehrieva teplý vietor z maďarskej pusty, prospieva ušľachtilá pleseň Botrytis Cinerea, základ tokajských výberov (viac o technológii výroby). Tufové pivnice chránia dubové súdky, v ktorých sa víno kráľov zaokrúhľuje a získava chlebovinku. Zem, slnko, ľudia a víno, to všetko je náš Tokaj, ktorý sa stáča a vozí do celého sveta…