Virginia, Saturnia, Mystéria

Predchádzajúci článok: Special collection

Kolekcie Virginia, Saturnia a Mystéria spája námet etikety, ktorej dominuje nežný mak bielokvetý. Ten každý rok posvätí naše vinohrady, najmä jeden z najlepších honov slovenského Tokaja – hon Makovisko…

 

Virginia je prvá, panenská úroda mladého vinohradu, ktorá dozrela na našom vinohradníckom hone Makovisko.

Virginia je prvá ucelená kolekcia troch panien, v prevedení klasických tokajských odrôd Furmint, Lipovina, Muškát žltý. S láskou pestované štepy boli vysadené na jar v roku 2005 a v jeseni 2007 vydali svoju prvú, panenskú úrodu. Tento juhozápadný svah – hon Makovisko patrí k historicky najlepším polohám na slovenskom Tokaji. Svoje meno dostal po vzácnom maku bielokvetom, ktorý sa vyskytuje v tejto lokalite a dodnes nám vo vinici zakvitá. A biely mak sa preto stal symbolom aj pre túto vzácnu – panenskú – kolekciu Virginia. Odporúčame vychutnávať mierne podchladené na 10°C a nechať dlho nadýchať v poháriku, aby mala „panenka“ dostatok času nádherne sa pre vás otvoriť.

Furmint, kabinet, Virginia 2007, biele, suché. Decentná vôňa a chuť podporená jemnou kyselinkou dáva možnosť stráviť v spoločnosti tohto vínka nádherný, dlhý večer… Hrozno bolo oberané 14. 9. 2007 pri cukornatosti hrozna 19° NM. Vyrobili sme 4563 fliaš.

Furmint, neskorý zber, Virginia 2009, biele, suché. Panenské (prvé) hrozno na výrobu tohto vína dozrelo na jednom z najlepších historických honov Tokaja. Neutrálna chuť Furmintu predurčuje toto víno k širokej škále jedál typu cestoviny, pizza, ale aj k syrom a hydinovým paštétam.

Muškát žltý Virginia, výber z hrozna r. 2009, biele, polosladké. Panenské (prvé) hrozno na výrobu thto vína dozrelo na jednom z najlepších historických honov Tokaja – Makovisku. Decentná muškátová vôňa prechádza v chuti do citrusovo – limetkových tónov. Odporúčame po otvorení nechať nadýchať v poháriku.

Saturnia je pomenovaná po vzácnom nočnom motýľovi Saturnia pyri, ktorému sa v našich viniciach páči.

Lipovina SATURNIA hrozienkový výber r. 2007 biele, polosladké. Po krátkom nadýchaní sa v poháriku Vás toto víno privíta decentnou botrytickou vôňou. V chuti je uschovaný potenciál sekundárnej a terciálnej aromatiky, ktorý sa plne rozvinie po dvoch až troch rokoch zretia vo fľaši. Neváhajte, archivujte, tešte sa z neho.

Furmint SATURNIA bobuľový výber r. 2007 biele, polosladké. V tomto interesantnom víne môžete nájsť jemné chĺpky marhúľ a sladkú kyslosť egrešových zrniečok. Subjektívne je v ňom jarná vôňa rozkvitnutých prvosienok od prameňa Hronu. Krásna spomienka na kveto – žltú lúku, ešte vlhkú rannou rosou….

Lipovina – hrozienkový výber, Saturnia 2008, biele, sladké. V tomto víne nájdete plnú náruč prezretých dulí, sladkých hrušiek. Očarí vás plnosťou a extraktívnosťou…
Vyrobené z hrozna, ktorého strapce sa priam dotýkali kamenistej pôdy, rozohriatej slnečnými lúčmi a vyzrelo do lahodného moku.

Furmint, cibébový výber, Saturina 2008, biele, sladké. Je plný sladkých hrozienok – cibéb, ktorými boli pretkané strapce tejto krásnej úrody. Nájdete ich vo vôni aj chuti.

Muškát žltý Saturnia, hrozienkový výber, r. 2009, biele, sladké. Symbolom tejto ucelenjej kolekcie sa stal vzácny nočný motýľ Saturnia pyri, ktorý sídli na našich najlepších honoch. Pomelvé, žakto sa dá nazvať toto prírodne sladké víno, ktorého dlhá perzistencia – dochuť Vás na jazyku bude tešiť ešte dlho, dlho… Kto ochutnal dobré šťavnaté POMELO, pri tomto víne si naň isti spomenie…

Tokaj cuvée slamové, r. 2009, biele, sladké. Symbolom tejto ucelenej kolekcie sa stal vzácny nočný motýľ Saturnia pyri, ktorý sídli na našich najlepších honoch. Aróma zrelých chlpatých egrešov a bielych ríbezlí, Vám intenzívne zavonia z pohárika. V chuti očarí prírodným cukrom a egreše sa na jazyku zmenia v sladký lekvár… Užite si ho!

Mystéria je zasa tajomná ľadová dáma, ktorá vás očarí.

Tokaj cuvée ľadové víno, r.2007 biele, sladké. Otvorte si tíško fľašu a v poháriku sa Vám rozvinie ľadový kvet z mrazových tokajských viníc. Minerálnosť tohto vína sa snúbi s delikátnou chuťou, ktorú dodal skorý ranný mráz. Hrozno bolo oberané pri mínus 7C a ihneď lisované. Výsostný priateľ lokší s makom a lekvárom, verný milenec Foie Gras/husacej pečene/.

Nasledujúci článok: Archívne vína
Predajňa SORA ELEKTRO, Hlavná 338/58, GELNICA - spoľahlivá predajňa elektrospotrebičov, do chladničky od nás pridáme tokajské víno.
SORA ELEKTRO, Hlavná 338/58, GELNICA © 2012 | generuje