Tokajské výbery

Tokajský výberUž od nepamäti sú považované za elixír večnej mladosti, symbol mužskej sily a ženskej krásy. Legendárne moky, ktoré vášnivo milovala ruská cárovná Katarína, s obľubou ich pila Mária Terézia a básne o nich skladal J. W. Goethe.

 

Tokajské samorodné suché – špecifické víno, ktorého jedinečný charakter vynikne najlepšie priamo v tokajskej pivnici. Jemne podchladené vynikajúco poslúži aj ako aperitív. V mladých, troj až šesťročných samorodných vínach sú dominantné tóny prezretých jabĺk, hrušiek a orechov. Vo vínach starších ročníkov sa objavujú tóny kávy a sušených sliviek. Samorodné suché obsahuje menej ako 10 g/l zvyškového cukru.

Tokajské samorodné sladké – sladší brat samorodného suchého. Vyrába sa v rokoch, keď sa vytvorilo menej cibéb a hrozno dosiahlo vysokú cukornatosť. Vo výnimočných rokoch sa kvalita približuje k tokajským výberom. Mladé samorodné sladké charakterizuje kvetnatá sladkosť, staršie vína chutia po mede a prezretom ovocí. Skvele doplnia chuť hydinových paštét a zrelých syrov. Obsahujú viac ako 10 g/l zvyškového cukru.

Tokajské výberyTokajský výber 3 putňový – víno, v ktorom sa výrazne prejavuje tokajský charakter, tzv chlebovinka. Výrazné v chuti i vôni, sušené slivky, jablká a náznaky karamelu dávajú vínu plnosť. Bohatosť chuti doplňuje výrazný medový nádych. Doporučená teplota pri konzumácii je 10 stupňov Celzia. Hodí sa k palacinkám, pečeným kačiciam, husiam … Obsahuje minimálne 60 g/l zvyškového cukru.

Tokajský výber 4 putňový – pre toto víno platí v plnej miere to isté ako pre 3 putňový výber, ale škála chutí je oveľa širšia a bohatšia. U tohto vína sa už prejavujú aj arómy sušených ananásov, hrozienok … Víno, ktoré pohladí dušu aj najnáročnejších konzumentov. Vychutnávajte ho spolu s plesnivými syrmi, kozím syrom alebo husacou pečeňou. Obsahuje minimálne 90 g/l zvyškového cukru.

Tokajský výber 5 putňový – skutočný kráľ medzi tokajskými vínami, v chuti nádherne medový až karamelový, po ochutnaní máte plné ústa sušených ovocí, najmä hrozienok. Vynikajúco sa hodí k husacej pečeni, štrudliam a slaným syrom. Výnimočné víno, ktoré by sa malo popíjať pri výnimočných príležitostiach. Obsahuje minimálne 120 g/l zvyškového cukru.

Tokajský výber 6 putňový – víno, ktoré by sa malo otvárať a podávať vo vzácnych a neopakovateľných chvíľach a malo by byť vyzrievané aspoň 10 – 15 rokov vo fľaši. Dvadsaťročný 6 putňový tokajský výber je víno, ktorému neodolá nikto na svete. V chuti sa prejavujú a miešajú arómy čiernej kávy a horkej čokolády, postupne prekvapí nádherná aróma ruží a celkový zážitok dotvorí krásny medový chvostík. Obsahuje minimálne 150 g/l zvyškového cukru. Odporúčam použiť kvapkovú metódu pitia!!!

Nasledujúci článok: Special collection
Predajňa SORA ELEKTRO, Hlavná 338/58, GELNICA - spoľahlivá predajňa elektrospotrebičov, do chladničky od nás pridáme tokajské víno.
SORA ELEKTRO, Hlavná 338/58, GELNICA © 2012 | generuje